Ovim namirnicama nikada nemoj hraniti svog ljubimca
Tko može odoljeti velikim smeđim očima kada ih mole za komadić hrane dok jedu nešto jako fino? Nama je svakako teško oduprijeti se i ne ponuditi im barem komadić.
No, može li mala poslastica sa stola stvarno toliko naštetiti tvom ljubimcu? Pa, to ovisi o tome o kojoj se poslastici radi. Neke vrste namirnica mogu biti i po život opasne za naše ljubimce, a neke od njih možda će te iznenaditi. Nastavi čitati ovaj članak i otkrij koje su to namirnice koje nikako ne smiješ svom psu davati da jede.
Tko može odoljeti velikim smeđim očima kada ih mole za komadić hrane dok jedu nešto jako fino? Nama je svakako teško oduprijeti se i ne ponuditi im barem komadić.
No, može li mala poslastica sa stola stvarno toliko naštetiti tvom ljubimcu? Pa, to ovisi o tome o kojoj se poslastici radi.
Neke vrste namirnica mogu biti i po život opasne za naše ljubimce, a neke od njih možda će te iznenaditi. Nastavi čitati ovaj članak i otkrij koje su to namirnice koje nikako ne smiješ svom psu davati da jede.
Ksilitol, poznat kao brezin šećer
Na prvom mjestu nalazi se ksilitol (xylitol), prirodni šećer koji se koristi kao zdrava zamjena bijelom šećeru. I dok je ksilitol za ljude zdraviji od običnog šećera, kada su naši ljubimci u pitanju, ova namirnica kod njih uzrokuje pad šećera u krvi te može doći i do otkazivanja organa.
Ksilitol u namirnicama možeš također pronaći pod nazivom prirodni šećer ili brezin šećer, a nalazi se u raznim slatkišima, sladoledima, žvakaćim gumama, pastama za zube te u određenim zdravim varijantama hrane, poput zdravih torti.
Također, ksilitol se često može pronaći u kikiriki maslacu, koji je nekim psima omiljena poslastica. Iz ovog razloga, ako svom ljubimcu daješ kikiriki maslac, pročitaj deklaraciju i pobrini se da ne sadrži ovu tvar.
Prvi simptomi trovanja ksilitolom su povraćanje, letargija i problemi s ravnotežom, a mogu se pojaviti i napadaji. Otkazivanje jetre moguće je već unutar prvih nekoliko dana.
Avokado - osim samog voća, opasna je i biljka
Avokado je voće u kojem mnogi vlasnici pasa vole uživati, no ipak je bolje da preskočiš davati ovu poslasticu svom ljubimcu.
Naime, avokado u sebi sadrži persin - fungicidni toksin koji se nalazi u svim dijelovima ovog voća (u mesu, kori i njegovoj koštici).
Avokado može uzrokovati jak proljev i povraćanje kod naših ljubimaca, a iako točna količina koja je potrebna za trovanje nije poznata, savjetuje se ovo voće držati podalje od psa.
Također, ukoliko uzgajaš biljku avokada kod kuće, pobrini se da tvoj ljubimac nema pristup biljci, s obzirom da se persin nalazi također u listovima, sjemenu i kori biljke.
Koja vrsta luka je toksična za pse?
Svog psa uvijek drži podalje od crvenog i žutog luka - bez obzira radi li se o sirovom, kuhanom ili pečenom luku. Ova namirnica također je zdrava za ljude, a može biti jako opasna za naše pse.
Luk kod pasa negativno utječe na crvene krvne stanice, uzrokujući anemiju, a u većim količinama može doći do trovanja. Znakovi trovanja su slabost i letargija, povraćanje te problemi sa disanjem.
I dok su crveni i žuti luk toksični za naše voljene ljubimce, bijeli luk, odnosno češnjak može imati mnoge zdravstvene benefite za tvog psa - dodavanje svježeg češnjaka u hranu može pomoći tvom psu protiv infekcija želuca, crijeva, respiratornog trakta, grla i usne šupljine.
Ipak je bitno napomenuti da i češnjak ima određena toksična svojstva, no da bi djelovao negativno na tvog psa, trebao bi jesti jako velike količine kroz duži period. Dakle, češnjak može biti jako zdrav za tvog ljubimca, ali nemoj pretjerivati!
Grožđe i grožđice mogu dovesti do otkazivanja bubrega kod pasa
Mnogo je “ljudske” hrane koja može biti jako zdrava za tvog psa. Nažalost, grožđe i grožđice ne spadaju u ovu skupinu. Samo mala količina grožđa može dovesti do mučnine i povraćanja, a toksičnost grožđa povezuje se s otkazivanjem bubrega kod pasa.
Nažalost, znanstvenici i dalje nisu utvrdili koja je to točno tvar u grožđu koja uzrokuje trovanje kod pasa, no ono što je poznato je činjenica da psi ne mogu probaviti tanine, flavonoide i monosaharide iz grožđa. Ovo može biti razlog zbog kojeg dolazi do trovanja.
Isto tako, količine potrebne da dođe do trovanja nisu poznate. Primjerice, može se dogoditi da manji pas ima blagu reakciju, dok će u nekim slučajevima veći pas doživjeti ozbiljnu reakciju od konzumiranja samo jednog grozda. Upravo zbog ovih nepoznanica, znanstvenici upozoravaju da se izbjegava psu davati bilo koju vrstu grožđa.
Orašasti plodovi za pse - da ili ne?
Nisu svi orašasti plodovi toksični za pse, no važno je informirati se koje točno vrste i količine smiješ davati svom psu da jede.
Orasi makadamije i hrana koja ih sadrži posebno je toksična za naše ljubimce. Samo šest sirovih ili pečenih oraha makadamije mogu uzrokovati povraćanje, visoku temperaturu, slabost i drhtanje kod tvog ljubimca.
S druge strane, psi mogu jesti obične orahe, no ipak se ne preporučuje davati im ovo kao poslasticu. Od jednog oraha psu se neće dogoditi ništa, no orasi mogu izazvati mučninu i proljev kod tvog psa.
Što se tiče drugih vrsta orašastih plodova, odgovor je otprilike isti kao i kod oraha - u pravilu, samo su orasi makadamije iznimno toksični, dok ostale vrste mogu izazvati probavne smetnje i ne preporučuje se davati ih ljubimcima, posebno ne u velikim količinama zbog većeg udjela masti kod većine orašastih plodova.
Iznimka je kikiriki, koji je zapravo zdrav i potpuno siguran za pse - u umjerenim količinama. Također, svom psu nemoj davati slani kikiriki, ali svježi ili suhi prženi su sasvim u redu.
Čokolada je iznimno toksična za tvog ljubimca
Da je čokolada opasna za naše ljubimce vjerojatno ti i nije novost.
Ono što izaziva trovanje je zapravo teobromin - gorki alkaloid koji se nalazi u drvetu kakaovca. Teobromin se nalazi u svim vrstama čokolade, pa čak i u bijeloj čokoladi. Najopasnija je tamna čokolada i čokolada za kuhanje, upravo iz razloga što sadrže najveći postotak kakaa.
Čokolada kod pasa izaziva simptome poput povraćanja i proljeva, no nažalost može dovesti i do srčanih problema, drhtavice, napadaja i - smrti psa.
Kosti - koje izbjegavati?
Veliki broj vlasnika rado će svom ljubimcu dati komad kosti - što u većini slučajeva i nije problematično, no ipak ovisi o kakvim kostima se radi.
Kada govorimo o kuhanim i pečenim kostima, glavni problem je u tome što može doći do pucanja kosti na male, oštre krhotine koje mogu izazvati gušenje ili oštećenje sluznice usta i drugih organa. Kada oštri dijelovi dođu do probavnog trakta psa, može doći do ozbiljnih problema, a u nekim slučajevima i fatalnog ishoda. Najopasnije su pileće, pureće kosti te kosti peradi općenito, s obzirom da su one jako male i vrlo lako dolazi do pucanja.
U redu je davati psu, primjerice, teleće kosti, no preporučljivo je uvijek nadgledati svog ljubimca dok jede kosti. Sirove kosti svakako su bolji izbor od kuhanih, no i u tom slučaju treba biti oprezan i paziti da kosti nisu premale. Kosti peradi uvijek izbjegavaj davati psu, a svinjetinu nikada nemoj davati sirovu.
Veliki broj vlasnika rado će svom ljubimcu dati komad kosti - što u većini slučajeva i nije problematično, no ipak ovisi o kakvim kostima se radi.
Kada govorimo o kuhanim i pečenim kostima, glavni problem je u tome što može doći do pucanja kosti na male, oštre krhotine koje mogu izazvati gušenje ili oštećenje sluznice usta i drugih organa.
Kada oštri dijelovi dođu do probavnog trakta psa, može doći do ozbiljnih problema, a u nekim slučajevima i fatalnog ishoda. Najopasnije su pileće, pureće kosti te kosti peradi općenito, s obzirom da su one jako male i vrlo lako dolazi do pucanja.
U redu je davati psu, primjerice, teleće kosti, no preporučljivo je uvijek nadgledati svog ljubimca dok jede kosti.
Sirove kosti svakako su bolji izbor od kuhanih, no i u tom slučaju treba biti oprezan i paziti da kosti nisu premale. Kosti peradi uvijek izbjegavaj davati psu, a svinjetinu nikada nemoj davati sirovu.
Breskve i šljive - na što trebam paziti?
Općenito, kada svom psu daješ voće, uvijek ukloni koštice ili sjemenke, s obzirom da ih psi teško probavljaju i mogu uzrokovati zatvor i začepljenje crijeva.
Kada je riječ o košticama šljiva ili breskvi, trebaš im pristupiti s većim oprezom s obzirom da one sadrže cijanid, koji je otrovan i za ljude i pse. Mi, ljudi, znamo da ne smijemo jesti koštice ovog voća. Naši psi to ne znaju.
Namirnice i pića koja sadrže kofein ili alkohol
Namirnice s kofeinom, poput kave i nekih čajeva, mogu imati ozbiljne posljedice za tvog ljubimca te ishod može biti i smrt. Drži svog psa podalje od kakaa, čokolade, kave, čajeva i energetskih napitaka.
Što se alkohola tiče, on ima isti učinak na naše pse kao što ima i na ljude. Razlika je u tome što treba puno manja količina alkohola da ostavi teške posljedice na psa - i najmanje količine alkoholnih pića ili hrane koja sadrži alkohol mogu biti opasne.
Alkohol može uzrokovati povraćanje, proljev, poremećaje u ravnoteži, probleme s disanjem, komu, pa čak i smrt u pasa. Što je tvoj ljubimac manji, to su posljedice veće.
VAŽNO!
Ukoliko sumnjaš da je tvoj pas pojeo potencijalno opasnu tvar, ili primijetiš simptome poput povraćanja, proljeva ili neuroloških tegoba, odmah svog psa odvedi veterinaru.
ZAKLJUČAK
Mnogo namirnica koje možemo pronaći u vlastitim kuhinjama ili ostavama imaju potencijalnu opasnost za naše četveronožne prijatelje.
S obzirom da naši psi ne znaju što je za njih dobro, a budimo realni - pojeli bi apsolutno sve što im dođe pod njušku - na nama je da se brinemo i pazimo kakvu hranu im dozvoljavamo jesti.
Upravo zbog toga, važno je da se informiraš prije nego što ponudiš svom psu ultra finu "ljudsku" hranu. Također, ostatke hrane obavezno uvijek ukloni s mjesta dostupnih psima.
Kako napraviti fine i zdrave poslastice koristeći hranu koju imaš kod kuće, a koje će tvoj ljubimac obožavati, možeš pogledati ovdje.