Gastritis je stanje kod pasa koje nastaje kao posljedica upale želučano-crijevne sluznice u želucu, uzrokujući razne neugodne simptome.
Budući da sluznicu želuca mogu nadražiti razne supstance i strana tijela, možda vas neće iznenaditi česta pojava gastritisa kod pasa, s obzirom na to da mnogi naši dlakavi prijatelji jedu stvari kojima je i kojima nije mjesto u probavnom sustavu.
Gastritis može biti akutni, u kojem su simptomi jaki i javljaju se iznenadno, ili kronični, u kojem se simptomi pojavljuju polako i pogoršavaju s vremenom. Ako primijetite znakove gastritisa kod svoga psa, morate se posavjetovati sa svojim veterinarom.
Evo što biste trebali znati o simptomima, uzrocima i načinima liječenja gastritisa kod pasa.
Simptomi gastritisa kod pasa proizlaze iz upale gastrointestinalne sluznice. Kada se želučana sluznica upali, to može dovesti do drugih stanja kao što su čir na želucu, začepljenje probavnog sustava i infekcija.
Ako primijetite sljedeće znakove kod svoga psa, trebali biste otići veterinaru na liječenje. Evo nekoliko simptoma gastritisa na koje treba paziti:
Pretjerano povraćanje koje može uključivati žutu, pjenastu žuč
Smanjen apetit ili anoreksija
Dehidracija ili povećana žeđ
Letargija
Depresija
Krv u stolici ili povraćanje krvi
Crna, katranska stolica
Nelagoda ili bol u trbuhu koja može rezultirati grbljenjem leđa
Kod akutnog gastritisa ovi simptomi mogu biti jaki, ali se mogu riješiti za 24 sata. Kronični gastritis obično traje dva ili više tjedana i pogoršava se s vremenom.
U oba slučaja se trebate posavjetovati s veterinarom ukoliko primijetite ove simptome.
Akutni slučajevi gastritisa kod pasa obično su uzrokovani upalom koja nastaje kao posljedica gutanja kontaminiranih, otrovnih ili teško probavljivih tvari.
Te tvari mogu uključivati sljedeće:
Pokvarena, trula ili kontaminirana sirova hrana
Smeće
Mačji izmet
Neke biljke
Otpaci sa stola / ljudska hrana
Plijesan i gljivice
Strani predmeti ili neprehrambeni proizvodi
Otrovi i toksične tvari, uključujući kemikalije i sredstva za čišćenje
Lijekovi
Postoje i drugi uzroci gastritisa koji nisu nužno povezani s nečim što je vaš pas pojeo.
Ti uzroci mogu uključivati sljedeće:
Bakterijska, virusna ili parazitska infekcija
Dugotrajna izloženost alergenima
Imunološka bolest
Rak želuca
Zatajenje bubrega
Upalne bolesti crijeva
Čir na želucu (ulkus na dvanaesniku)
Neurološka bolest
Uobičajeno trenutno olakšanje teških simptoma gastritisa kod pasa uključuje davanje tekućine intravenskim putem kako bi se nadomjestio gubitak tekućine i obnovili elektroliti. Vaš veterinar također može propisati antibiotike za liječenje bakterijske infekcije i lijekove za kontrolu povraćanja. Jedno od rješenja povraćanja kod pasa mogu biti i dodaci prehrani za rješenje probavnih problema.
Bez obzira radi li se o teškom ili lakšem slučaju, najčešće je korisno psima ne davati hranu, već samo male količine vode tijekom 24 do 48 sati, a zatim postepeno uvoditi hranu u malim količinama. Prehrana s malo masnoća zna također često biti prepisana. Vaš veterinar će vas uputiti što je sigurno i najbolje za oporavak vašeg psa.
Također je važno liječiti primarni uzrok koji je doveo do gastritisa na prvom mjestu. Ako je uzrok nešto što je vaš pas pojeo, poduzmite potrebne mjere kako biste izbjegli ponovan pristup vašeg psa toj tvari. Veterinar će možda trebati izvršiti operaciju ako je vaš pas progutao strani predmet.
Ako je uzrok dugotrajna izloženost alergenima ili izloženost otrovnim kemikalijama, te tvari treba ukloniti iz okoline vašeg psa, a vašem će psu možda trebati antihistaminici ili drugi medicinski tretman kao što su dodaci prehrani za čišćenje organizma i regulaciju probave.
Ostala stanja poput bolesti bubrega, raka želuca, imunoloških bolesti i neuroloških poremećaja moraju se odvojeno tretirati. Važno je posjetiti veterinara kako bi se ovi uzroci isključili.
Ako vaš pas često pati od gastritisa, trebali biste voditi bilješke o tome što vaš pas jede, čemu je bio izložen, njegovom ponašanju i ostalim simptomima koji se pojavljuju te s tim informacijama otići kod veterinara.