Procjenjuje se da se u skloništima diljem zemlja svake godine eutanazira 5 do 8 milijuna životinja. Mnoge organizacije rade na smanjenju tog broja otvaranjem jeftinih klinika za sterilizaciju i kastraciju, kako bi spriječili prekomjerna legla mačaka.
Jedna od takvih organizacija je LifeLine Animal Project, neprofitno sklonište i klinika sa sjedištem u Atlanti u kojoj je od 2005. godine provedeno više od 25 tisuća sterilizacija i kastracija. Izvršna direktorica Rebecca Guinn ovdje će odgovoriti na najčešće postavljana pitanja o sterilizaciji i kastraciji mačaka.
Procjenjuje se da se u skloništima diljem zemlja svake godine eutanazira 5 do 8 milijuna životinja.
Mnoge organizacije rade na smanjenju tog broja otvaranjem jeftinih klinika za sterilizaciju i kastraciju, kako bi spriječili prekomjerna legla mačaka.
Jedna od takvih organizacija je LifeLine Animal Project, neprofitno sklonište i klinika sa sjedištem u Atlanti u kojoj je od 2005. godine provedeno više od 25 tisuća sterilizacija i kastracija.
Izvršna direktorica Rebecca Guinn ovdje će odgovoriti na najčešće postavljana pitanja o sterilizaciji i kastraciji mačaka.
Eutanazija je u skloništima glavni ubojica životinja. Kastracija i sterilizacija jedini su način da se taj problem smanji ili eliminira.
Također je bolje za zdravlje tvojeg ljubimca. Olakšat će ti život ukoliko imaš mačku koja je sterilizirana ili kastrirana.
Kratki odgovor - ne.
Uvelike se smanjuje rizik od određenih karcinoma ukoliko kastriranje mačke obaviš prije prvog tjeranja, a svakako prije okota.
Mnoga su mjesta preplavljena mačićima. Milijuni mačaka i mačića traže domove i na milijune je onih koji su napušteni. Jednostavno nikada neće biti dovoljno domova za sve mačiće koji se okote.
Mit je da bi životinje trebale proći prvo tjeranje ili okot da bi se kastrirale. To uopće nema zdravstvene koristi, a medicinski je postupak mnogo lakši ako se mačka kastrira prije prvog tjeranja.
Sve koristi koje dobiješ kastracijom povećat će se ukoliko svoju mačku kastriraš prije puberteta.
Da, ako ima najmanje 8 tjedana i teži barem 2 kilograma.
Kastriranje mačića široko je prihvaćeno, a ideja o potrebi čekanja je zastarjela. Čak i Američko veterinarsko medicinsko udruženje podržava rano steriliziranje i kastriranje.
Mačka može ući u spolnu zrelost vrlo rano te imati leglo već sa šest mjeseci, a godišnje mogu imati i do tri legla.
Također, ako si se ikada našao u blizini mačke koja se tjera, znaš da su one jako glasne, konstantno mijauču i žele izaći vani. Taj period uvelike mijenja njihovo ponašanje i za vrijeme tjeranja možeš očekivati svaku mušku nekastriranu mačku ispred svojih ulaznih vrata.
Zdrava kilaža vraća se pod kontrolu uz pravilnu prehranu i kretanje.
Preporuka je mačke držati u zatvorenom stoga osiguraj svojoj mački razne vertikalne penjalice i prostor u kojem se može skrivati i igrati.
Bez obrzira je li tvoja mačka kastrirana ili ne, bitno je da paziš na njenu kilažu i omogućiš joj fizičku aktivnost.
Pretile i neaktivne mačke pod većim su rizikom od razvoja raznih bolesti, poput dijabetesa i bolesti donjeg mokraćnog sustava.
Ne preporučujemo imati mačku koja se slobodno kreće. Ako imaš mušku nekastriranu mačku, vjerojatno je ionako ne viđaš puno.
Kastracija mačka obuzdat će njegovu želju za bježanjem, premda su mačke malo drugačije od pasa te one bježe i iz drugih razloga osim reprodukcije, npr. zbog lova.
Dakle, kastracija će smanjiti instinkt za lutanjem, ali vjerojatno ga neće eliminirati.
Nekastrirane muške mačke također su više izložene riziku od dobivanja mačje leukemije (FeLV) i FIV-a (mačji virus imunodeficijencije). Zbog čestih međusobnih borbi dolazi do dubokih ugriza i rana koje su vodeći faktor u prijenosu tih bolesti.
Vrlo vjerojatno hoće. Sigurno će ukloniti hormonalni nagon za tjeranjem.
Rana kastracija najbolje je rješenje da u potpunosti izbjegneš taj poriv.
Ukoliko se tvoja kastrirana mačka i dalje tjera, vrijeme je da posjetiš svog veterinara. To može stvoriti zdravstveni problem ili problem u ponašanju.
Smanjit će se vjerojatnost razvijanja tumora dojki kod tvoje mačke.
Također, mnogo mačaka koje nisu kastrirane dobiju piometru - infekciju maternice, koja za njih može biti opasna po život.
Kod muških mačaka smanjuje se vjerojatnost bolesti testisa, a kod ženki rizik od bolesti maternice. Općenito, sterilizirani i kastrirani kućni ljubimci žive dulje i sretnije.
Postoji mnogo mitova koji se vežu uz kastraciju mačaka, no kastracija je često preporučen postupak iz nekoliko važnih razloga.
Kastracija mačaka sprječava neželjeno razmnožavanje, smanjuje rizik od određenih zdravstvenih problema i može smanjiti agresivnost kod mačaka.
Uzimajući u obzir ove prednosti, preporučena je kastracija mačaka kako bi se poboljšalo njihovo zdravlje, smanjila populacija napuštenih mačaka i unaprijedilo njihovo ponašanje.
© Copyright Apipet 2023.