Što ćeš sve pročitati u članku?
Buhe i krpelji izvor su smetnji i potencijalne zdravstvene prijetnje. Iako godišnja doba utječu na aktivnost ovih insekata, moguće je pokupiti buhe i krpelje tijekom većeg dijela godine. To je važno istaknuti jer ti kukci mogu opstati i u našim domovima. Psi i mačke koji provode vrijeme na otvorenom pod jednakim su rizikom od izlaganja. Međutim, budući da psi provode veću količinu vremena na otvorenom, izloženi su većem riziku od krpelja nego mačke. Iako ne često, buhe i krpelji također mogu ući u vaše domove preko drugih kućnih ljubimaca i odjeće.
Vaš je pas i dom i izvor hrane za buhe i krpelje. Nakon što buha dođe na vašeg psa, ostat će tamo sve dok ju ne ubije proizvod protiv buha ili ne ugine prirodnim putem. Baš kao i odrasla buha, odrasli krpelj će ostati na vašem psu i na kraju proizvoditi jaja dok se hrani krvlju vašeg psa. Krpelji, međutim, prolaze kroz različite životne faze. Krpelj će napustiti domaćina i "linjati" se iz jedne faze u drugu. Krpelji prenose najviše bolesti na pse i ljude u odraslom stadiju i stadiju nimfe. Ako vaš pas nije zaštićen ili na insekticidu adulticid (proizvod za ubijanje buha i krpelja), moguće je da pas i vaš dom razviju ozbiljnu infestaciju unutar samo nekoliko kratkih tjedana.
Ako se ne spriječe ili ne liječe, buhe i krpelji mogu uzrokovati niz potencijalnih zdravstvenih problema za pse, uključujući:
Buhe i krpelji također mogu dovesti do prijenosa bolesti na ljude kroz dijeljenje životnog prostora sa psom. Zato je ključno da ste svjesni zdravstvenih opasnosti koje mogu predstavljati buhe i krpelji. Važno je poduzeti mjere za smanjenje rizika od zaraze. Uz ispravan proizvod, zarazu je buhama i krpeljima lako spriječiti. Veterinari su tu da vam pomognu razviti plan prevencije buha i krpelja koji će najbolje odgovarati vašim potrebama i načinu života.
Na tržištu postoji mnogo različitih proizvoda za sprječavanje buha i krpelja. Količina lijekova bez recepta brzo je porasla u posljednjih 20 godina. Porast neodobrenih lijekova protiv buha za pse početkom 2000-ih, a posebno spot-on lijekova, dovelo je do toga da je Agencija za zaštitu okoliša 2010. izdala upozorenje o mogućim toksičnim reakcijama na lijek protiv buha za pse. To je rezultiralo mnoštvom smrtnih slučajeva pasa koji se pripisuju neprikladnoj upotrebi određenih proizvoda.
Kao i kod svakog lijeka, postoji određeni rizik od nuspojava. Ti su rizici iznimno mali. Međutim, ako primijetite bilo kakve simptome ili promjene ponašanja, kontaktirajte svog veterinara. Veterinar će rado s vama podijeliti svoje preporuke za najbolje lijekove protiv buha i tretmana za vašeg psa.
Budući da psi provode mnogo vremena na otvorenom, krpelji su čest problem i velika briga za vlasnika. Ako se ne liječe, buhe i krpelji mogu postati ozbiljna smetnja i potencijalni zdravstveni problem za vašeg psa. Krpelji se hrane krvlju domaćina i imaju sićušne, ali oštre zube kako bi se čvrsto zabili u kožu i tkivo psa. Budući da prodiru u krvotok, krpelji mogu širiti bolesti koje se prenose krvlju. U stadiju larve i nimfe krpelj je vrlo mali i teško ga je primijetiti. Odrasli krpelj je veličine od oko 3 mm i vidljiv je većini. Ličinka i nimfa su otprilike upola te veličine i teško ih je identificirati.
Krpelji uzrokuju otekline i masnice na psima oko mjesta ugriza. Uobičajeno je pronaći krpelja još pričvršćenog. Postoje različite metode liječenja uključujući:
Preporučujemo da se posavjetujete s veterinarom ako sumnjate na zarazu krpeljima. Iako postoje različiti lijekovi za liječenje krpelja na psima, bitno je utvrditi da je metoda koju odaberete sigurna i učinkovita.
Buhe su veoma neprijatne i jako svrbe stoga će prvenstveno uzrokovati svrbež kod vašeg psa. Ako je vaš pas alergičan na slinu buha, svrbež može biti nezasitan. Previše češanja može dovesti do infekcija kože, a prisutnost buha može dovesti do širenja raznih bolesti. Buhe može biti teško otkriti jer su dugačke samo oko 1-2 milimetra, ali postoji nekoliko načina da provjerite ima li vaš pas buhe:
Premda se buhe mogu pronaći i prepoznati kod kuće, posumnjate li na infestaciju buhama, kontaktirajte veterinara.
Prije mnogo godina, ogrlice protiv buha, sprejevi, puderi i šamponi bili su glavni proizvodi za borbu protiv buha. Ovi su proizvodi otrovniji i manje učinkoviti od većine proizvoda koje sada preporučujemo. Ljekoviti šamponi mogu biti od velike pomoći u liječenju sekundarnih infekcija kože koje je vaš pas mogao razviti zbog infestacije buhama.
Danas su preporučeni tretmani protiv buha i krpelja za pse:
Veterinari će rado razgovarati o specifičnim tretmanima protiv buha i krpelja koji bi mogli biti odgovarajući za vašeg psa.
Naša država ima savršen omjer geografije, klime i prirodnog okruženja za buhe i krpelje. Zbog toga je važno zauzeti proaktivan pristup prevenciji. Poduzimanje preventivnih mjera prije nego što se pojavi problem može vam uštedjeti vrijeme i novac, a značajno poboljšati zdravlje i dobrobit vašeg psa.