Kako znati ima li vaš pas osjetljive kukove ili pati od bolova u kukovima? Život bi bio puno lakši kada bi vaša krznena beba mogla jednostavno otvoriti usta i objasniti što osjeća. Umjesto toga, možete naučiti primjećivati suptilne znakove koji će vam ukazati na to da vašem psu nije ugodno.
Kako vaš pas stari, prirodno je da doživljava promjene. Iako niti jedan pas ne može zauvijek ostati mlad, i dalje želimo učiniti sve da im bude što ugodnije i kako bi što duže mogli veselo mahati repom bez bolova.
Danas ćete naučiti najčešće uzroke problema s kukovima kod pasa, koje znakove tražiti i kako se boriti protiv tih problema (uz pomoć suplemenata za kukove i zglobove za pse).
Postoje dvije vrste problema s kukovima kod pasa koje treba razmotriti: akutni i kronični.
Akutna bol u kukovima također se može opisati kao "kratkotrajna", obično uzrokovana nekom vrstom ozljede, poput naleta drugog psa, pada na oštar predmet ili udara automobila ili bicikla.
Ako vaš pas pati od kratkotrajnog problema s kukovima, trebate mu pomoći da se što prije oporavi kako problem ne bi prešao u kronično stanje. Ako je ozljeda teška, uvijek se najbolje konzultirati sa veterinarom o koracima potrebnim za potpuni oporavak vašeg psa.
Ako je ozljeda manja, možete mu pomoći da se brže oporavi (glukozaminskim psećim poslasticama), vježbama koje ne opterećuju zglobove, toplim masažama i puno maženja. Ako pokazuju bilo koje od dolje navedenih znakova bolova u kukovima, morat ćete ih odvesti veterinaru kako biste bili sigurni da problem neće potrajati.
Druga vrsta problema s kukovima, poznata kao kronična, proizlazi ili iz displazije kuka ili iz trajne upale, često pod utjecajem artritisa.
Displazija kuka kod pasa je postupno propadanje hrskavice, elastične tvari koja pomaže zglobovima da ‘apsorbiraju udarce’. Kad hrskavica erodira, uzrokuje pomicanje kostiju i zglobova na način koji uzrokuje bol i ograničava pokretljivost. Displazija kuka je genetska, ali je mogu pogoršati i čimbenici okoliša poput loše prehrane, nedostatka vježbe ili iznenadnog debljanja.
Artritis također mogu uzrokovati brojni utjecaji, poput prehrane s niskim udjelom hranjivih sastojaka, debljanja, upale ili autoimune bolesti izazvane alergijom.
Nažalost, i artritis i displazija kuka češći su kod većih pasmina pasa.
Na sreću, dat ćemo vam pregršt koraka kojima ćete olakšati život svog psa, bez obzira na njegovu veličinu.
Ali prvo, evo kako prepoznati pati li vaš pas od bolova u kukovima ... ili je samo umoran ili ima ozlijeđenu šapu.
Iako su ovi znakovi i simptomi dobar početak, sa sigurnošću nećete znati dok psa ne odvedete veterinaru. Najneinvazivnija (i najčešća) metoda je jednostavan rendgen kukova. Vaš veterinar može također izvršiti brzu provjeru labavosti zgloba kuka i obaviti kemijski profil krvi što je uobičajena praksa u općem pregledu.
Tada će veterinar moći utvrditi koliko je ozbiljna displazija ili artritis te preporučiti što dalje činiti. Iako internet može biti od pomoći, obično je najbolje vjerovati svom veterinaru - pogotovo ako već neko vrijeme poznaje vašeg psom. Veterani najčešće znaju najbolje korake za vraćanje vašeg psa u puno zdravlje - ili što je moguće bliže tome. Ali na kraju dana, to je vaša krznena beba i vi morate odlučiti što je najbolje za vašu obitelj.
Vaš veterinar može preporučiti operaciju, ovisno o dobi vašeg psa i veličini problema. Uobičajene operacije koje se često spominju u ovakvim slučajevima uključuju maloljetničku stidnu simfiziodezu, trostruku osteotomiju zdjelice, ostektomiju glave bedrene kosti ili totalnu zamjenu kuka (juvenile pubic symphysiodesis, triple pelvic osteotomy, femoral head ostectomy, or a total hip replacement).
U idealnom slučaju, moći ćete pomoći svom ljubimcu da ugodno živi s manje invazivnim (i isplativijim) metodama. Uz lijekove protiv bolova koje veterinar može propisati, postoji i pregršt nekirurških tretmana i praksi koje svaki vlasnik može koristiti. Ono što se svakako preporuča je korištenje dodataka prehrani kao preventivna metoda ovog problema.
Zapamtite, pasja prehrana treba puno vitamina, minerala i zdravih masti da bi stvorila stanice zglobova, kostiju i ligamenata. Bez ovih vitalnih hranjivih sastojaka njihovo tijelo slabi, a zglobovi se umaraju.
Jedna od najvažnijih namirnica je cjelovito meso. Vaš je pas svejed, ali njihovi instinkti za meso i dalje su snažni. Ono osigurava važne aminokiseline, vitamine, minerale i zdrave masti kako bi vaš pas bio pun energije, a zglobovi nahranjeni. I ne zaboravite na iznutrice koje se prepune mikronutrijenata!
Sljedeće na popisu je voće i povrće. Vaš pas može sigurno uživati u hrani poput slatkog krumpira (batata), borovnica, jabuka, bundeva, šparoga i lubenice. Voće i povrće obično sadržava puno vode, a hidratacija je važan dio cjelokupnog zdravlja vašeg pasa.
Zobena kaša, riža i ječam bile su prilično sigurne namirnice za pse tijekom povijesti. Neki psi dobro podnose žitarice, ali drugi ne. Jedan od načina da to saznate je uklanjanje svih žitarica iz pseće prehrane na mjesec ili dva i praćenje događaju li se ikakve promjene u razini energije i raspoloženju vašeg psa. Bez obzira na to reagira li vaš pas na žitarice ili ne, preporučujemo da se klonite kukuruza, jer obično ima vrlo malo hranjivih sastojaka bilo koje vrste.
Održavanje svog psa aktivnim odličan je način za sprečavanje ili odgađanje problema s kukovima. Čak i nakon što vaš ljubimac osjeti nelagodu, vježbe s minimalnim opterećenjem zglobova važan je dio oporavka većine pasa. Usredotočite na aktivnosti poput plivanja i hodanja, a izbjegavajte vježbe poput trčanja i skakanja.
Vjerojatno jedna od najboljih stvari koje možete učiniti za svog psa jest dati njegovom tijelu hranjive sastojke potrebne za izgradnju zdravog tijela. Hrana može obaviti dio tog posla, ali to najčešće nije dovoljno. Zbog toga se vlasnici često koriste visokokvalitetnim dodacima kako bi njihovi psi živjeli najbolje moguće. Za razliku od štetnih lijekova poput Rimdayla za pse, zdravi dodaci tretiraju bol vašeg psa sigurno i prirodno s malo ili nimalo negativnih nuspojava. Evo nekoliko naših omiljenih dodataka:
Jeste li znali da određene vrste pokreta i nježna istezanja zapravo mogu smanjiti bol vašeg psa i poboljšati mu pokretljivost? Hidroterapija, uključujući podvodne trake za trčanje, također može biti korisna tehnika za vraćanje zdravlja vašeg psa. Naravno, prije početka programa fizikalne terapije svakako se obratite svom veterinaru. Ali ako dobijete zeleno svjetlo, razmislite o tome da nađete visoko ocijenjenog psećeg fizioterapeuta u svom području.
Osim prehrane i vježbanja, možete napraviti i promjene po kući kako biste svom psu olakšali kretanje. Dodavanje rampi sjajan je način da im pomognete da se kreću gore-dolje po kaučima, krevetima i automobilima. Održavanje kuće malo toplijom također može poboljšati njihovu opću pokretljivost i smanjiti bolove u kukovima s obzirom da hladnoća često može ukrutiti zglobove.
Jeste li znali da kada su životinje u divljini bolesne, na neko vrijeme prestanu jesti? Životinje imaju urođeno razumijevanje sposobnosti tijela da se samo izliječi, kroz proces poznat kao autofagija ("samojedenje" na latinskom). Kada vaš pas manje jede, njegove stanice prirodno čiste nepotreban otpad u tijelu. Ovaj postupak čišćenja može biti vrlo učinkovit u smanjenju njihove ukupne upale. Svakako provjerite s veterinarom prije bilo kakvih drastičnih promjena u prehrani vašeg ljubimca.
Traženjem ranih znakova problema s kukovima, održavanjem psa aktivnim, davanjem potrebnih hranjivih sastojaka i redovitim pregledima, trebali biste biti u mogućnosti pomoći svom psu da što duže ostane zdrav i relativno bezbolan.