Što napraviti ako se vaš ljubimac ulijenio? 7 mogućih razloga za lijenost kod pasa
Lijenost kod pasa nije neobična stvar. Sigurno ste barem jednom dosad doživjeli situaciju da se vašem psu ne da šetati ili ste pomislili kako vaš ljubimac previše vremena u danu provede spavajući. Psi, baš kao i mi ljudi, imaju svoje dobre i loše dane, dane kad im se ništa pretjerano ne da, no ako se vaš pas iznenada ulijenio ili smatrate da je pretjerano lijen, sigurno biste voljeli saznati razlog koji se krije iza toga. Potrudit ćemo se pomoći vam da odgonetnete zašto je vaš pas lijen, stoji li iza toga neki ozbiljniji razlog i što možete učiniti kako biste mu pomogli da povrati energiju i razigranost.
Zapravo postoji niz razloga zašto vaš pas može biti lijen, a jedan od njih može biti i kombinacije više faktora. Neki od najčešćih uzroka su starost, nedovoljna aktivnost, neadekvatna ili neprilagođena prehrana, prekomjerna tjelesna težina, bolest ili depresija. Također je moguće da je lijenost karakterna osobina pasmine kojoj pripada vaš četveronožni prijatelj. Primjerice, engleski buldozi i mopsevi su poznati kao izrazito lijene pasmine koje više od ičega vole ljenčarenje na kauču. Međutim, postoje neke stvari koje možete uzeti u obzir, a koje će vam pomoći da otkrijete točan razlog.
Priroda
Razlog zašto je vaš pas lijen mogao bi biti taj što je po prirodi miran i voli odmarati u svoja četiri zida doma. To, naravno, podrazumijeva uvjet da se pas oduvijek tako ponašao i da veterinar nije otkrio nikakve zdravstvene probleme. Ako je vaš pas po prirodi lijen, budite zahvalni što to na njega ne djeluje destruktivno. Postoje mnogi vlasnici pasa koji bi voljeli da su njihovi psi malo mirniji i manje energični pa smo sigurni da bi vam u brojnim situacijama pozavidjeli na lijenom ljubimcu.
Zašto je moj pas lijen?
Ukoliko ste primijetili da je vaš pas postao lijeniji s godinama, budite mirni, jer to je potpuno normalna stvar. Psi se s godinama postepeno smiruju - stariji su, zreliji i iskusniji, nisu više toliko zaigrani kao nekad, ali i koriste puno više energije za kretanje nego ranije, zbog čega su automatski manje aktivni. Manje će se kretati i više će spavati, što je razumljivo.
Dob
Jedan od uzroka za lijenost kod pasa može biti taj što je vaš pas premalo stimuliran na igru, kretanje i fizičku aktivnost općenito. Ako je uistinu razlog dosada, to možete vrlo lako detektirati. Ukoliko je pas lijen kad nema zanimacije, kad ste okupirani drugim poslom pa pas nema puno opcija osim ležanja ili kad i vi sami odmarate, ali s druge strane pokazuje uzbuđenje kada se događaju zanimljive stvari, kada ga izvedete u šetnju, kada se s njim igrate ili je u interakciji s drugim psima, nemate razloga za brigu. To je ponašanje potpuno normalno. Zamislite da svaki dan provodite u stanu i živite za tih sat vremena šetnje. I vi biste sate vjerojatno kratili spavanjem. Psa možete dodatno stimulirati tako što ćete češće s njim odlaziti u šetnje, učiti ga trikovima, igrati se s njim ili mu ostaviti igračke s kojima će se moći igrati dok vas nema doma.
Lijenost u pasa može biti uzrokovana neadekvatnom prehranom. Nerijetko se zna dogoditi da se pas ulijeni nakon što je došlo do promjene u njegovoj prehrani. Pokušajte pratiti ponašanje psa i odgonetnuti može li problem biti upravo u hrani koju vaš pas jede. Možda jede preobilate obroke, možda mu hrana sjeda teško na želudac ili jede nutritivno siromašnu hranu zbog koje nema energije koliko bi trebao.
Dosada
Uzmite u obzir da pas možda uopće nije lijen, već da ga nešto boli. Životinje nažalost ne znaju reći da ih boli, pa postoji velika vjerojatnost da pas ne može ići u duge šetnje, skakati i trčati za lopticom zato što je bolestan ili ozlijeđen. Ukoliko je to razlog, pas će se vjerojatno iznenada ulijeniti. Mogući su i simptomi poput povraćanja, proljeva, šepanja ili iscrpljenosti koje nikako ne treba ignorirati. U tim slučajevima je psa potrebno odvesti veterinaru koji će postaviti dijagnozu. Jako je važno pratiti ponašanje psa. Ukoliko pas teško ustaje ili legne, ili primijetite da vuče noge i šepa, postoji velika vjerojatnost da ima problema sa zglobovima.
Prehrana
Baš kao i ljudi, psi mogu pasti u depresiju, što može biti uzrok lijenosti. Depresija kod pasa najčešće je povezana s gubitkom vlasnika ili smrti drugog ljubimca. Pas bi nakon nekoliko tjedana trebao odbolovati i izaći iz depresivnog stanja, no ukoliko se to ne dogodi, bilo bi dobro potražiti savjet veterinara.
Bolest ili ozljeda
Ljetni dani sa sobom nose i visoke temperature koje mogu nepovoljno utjecati na vašeg ljubimca. Osim što sasvim sigurno ne vole šetati po užarenom asfaltu, psi pri visokim temperaturama teže dišu, lakše se iscrpe i postaju lijeniji nego u hladnijim mjesecima. Primijetite li da je lijenost kod vašeg psa povezana upravo s visokim temperaturama u zraku, nemojte ga forsirati na aktivnosti. Osigurajte mu pristup zamračenim i rashlađenim postorijama u stanu te pripazite da je zdjelica s vodom u svakom trenutku puna.
Osigurajte mu kvalitetnu prehranu - posavjetujte se s veterinarom koja vrsta hrane je najbolja za vašeg psa (obzirom na dob, moguće zdravstvene probleme, sterilizaciju i slično), dozirajte hranu ovisno o težini i pasmini i izbjegavajte mu davati ljudsku hranu.
Isprobajte dodatke prehrani za pse - Dodaci prehrani mogu pomoći vašem ljubimcu da u organizam unese potrebne vitamine i minerale koji će ga očuvati zdravim i aktivnijim. Apipet Flexi je potpuno prirodno rješenje za pse koji imaju poteškoća s kretanjem, a riječ je o posebnoj mješavini propolisa, peludi, glukozamina i kondroitina, koji u sinergijskom djelovanju rješavaju problem bolnih i upaljenih zglobova. Na taj način omogućavaju da je vaš ljubimac opet živahan i razigran u punom trku. Sjajan je u prevenciji opterećenih zglobova kod pasa s viškom kilograma kao i pasa velikog rasta.
Svakodnevno šetajte s psom - pod uvjetom da je vaš pas zdrav, redovite šetnje i istrčavanja pomoći će psu da ostane aktivan. Bacajte mu lopticu, posjetite park za pse ili idite u duge zajedničke šetnje.
Osigurajte mu igračke - igračke su odličan način da psa potaknete da bude aktivniji i da manje spava.
Potražite pomoć veterinara - ako se vaš pas iznenada ulijenio ili je počeo pokazivati znakove bolesti, najbolje bi bilo potražiti pomoć veterinara koji će vam dati stručne savjete prilagođene situaciji. On će najbolje znati postoji li neki ozbiljniji zdravstveni razlog zbog kojeg psa nikako ne treba forsirati ili je riječ o pukoj lijenosti. Normalno je da psi puno spavaju ili se izležavaju, pogotovo s godinama. Međutim, ako vaš pas nikad ne pokazuje znakove uzbuđenja, nema nalete pražnjenja energije ili ne skače od sreće kad dođete doma, znajte da je vrijeme za posjet veterinaru.