Planirate planinariti sa vašim psom?
Toplije vrijeme je prirodni poticaj za izlazak na otvoreno i uživanje u ljetu prije nego što hladnoća ponovno stigne na jesen. Naravno, naši psi također žele uživati u čarima ljeta. Međutim, dan proveden na suncu je zabavan ukoliko je svima ugodan. Prije odlaska na planinarenje sa vašim psom, osigurajte sve što je potrebno za vas i psa, kako bi dan priveli kraju bez neugodnih iznenađenja.
Prije nego krenete
Evo nekoliko važnih stvari koje prvo morate provjeriti prije odlaska u divljinu:
- Je li vaš pas primio sva nužna cjepiva?
- Je li vaš pas cijepljen protiv bjesnoće?
- Imate li svoje kontakt na psećoj ogrlici i je li vaš pas čipiran? Jesu li podaci na čipu ispravni?
- Ima li vaš pas ogrlicu protiv buha i krpelja, te uzima li nekakve ljekove?
- Je li vaš pas dobrog zdravlja, te ima li kakvih otvorenih rana koje bi se mogle inficirati?
Ukoliko je na vašem području raširena lajmska bolest, razmislite o cijepljenju prije nego se odlučite planinariti sa vašim psom. Ne zaboravite se raspitati i istražiti o navedenoj bolesti, kako bi znali sa kakvim potencijalnim opasnostima se možete susresti. Upitajte svoje prijatelje – vlasnike pasa, te veterinare za savjete. Također iskoristite internet kako bi upoznali područje na koje idete, kako bi proučili mapu staze kojom ćete se kretati, pa čak kontaktirajte i lokalna planinarska društva koja vam mogu dati savjete za planinarenje sa psom.
Na dan vašeg planinarenja
Prije nego krenete, nemojte davati psu veliki obrok. Ne želite ga opteretiti ili mu priuštiti poteškoće sa probavom obzirom na povećanu aktivnost koja ga očekuje. Ponesite nešto pseće hrane, obroka i poslastica, ali neka obroci budu manji. Pripremite veliki obrok kada budete imali veću pauzu za odmor ili kada se vratite sa planinarenja. Ne bi bilo loše taj dan povećati unos dodataka prehrani za lakše kretanje i čuvanje zglobova s obzirom na povećanu tjelesnu aktivnost.
Stvari koje ne smijete zaboraviti
Trebat ćete dosta vode - dovoljno za vas i psa. Najbolja opcija je da pas nosi sam svoju vodu i hranu. Ukoliko se pobrinete da pas ima vlastiti ruksak, neće se samo osjećati korisno, već će vam smanjiti i kilažu koju ćete nositi na sebi. Pseći ruksak za planinarenje ima pretince za dodatne potrepštine tako da može biti od velike pomoći.
Osim boca sa vodom ili čuturica, trebat ćete i prijenosnu zdjelicu, zip kesice za poslastice i obroke, vlažne maramice za čišćenje, ručnik, kremu za sunčanje, vrećice za pseći izmet, prvu pomoć sa dezinfekcijskim sredstvima, gaze, zavoje, pincetu, škare, sredstvo protiv insekata, kortizon, te sve ostalo što je razborito imati obzirom na teren kojim se krećete. Osigurajte sve što je potrebno za pseću prvu pomoć – kupite ili izradite sami.
Ako vaš pas ima kratku dlaku ili svjetliji nos, nužno je da nanesete pseću kremu za sunčanje na izložena mjesta, inače takvi psi vrlo lako dobiju opekotine zbog izloženosti suncu. Kako na nos, obratite pozornost I na vrhove ušiju, te druga područja na kojima je pseća koža izložena. Ukoliko postoji mogućnost da vam pas poliže kremu za sunčanje, koristite kreme za pse ili one manje toksične koje se koriste za djecu.
Dodatne mjere opreza
Uvijek držite svog psa na povodcu i ne dopustite mu da pije stajaću vodu, koja je često puna bakterija i parazita koji mogu biti kobni za vašeg psa. Uvijek budite na oprezu zbog drugih životinja u prirodi, komadića stakla ili krhotina, te kamenitog terena. Sve ogrebotine bi trebalo sanirati odmah. Određeni vlasnici zbog toga svojim psima oblače posebne pseće čizme za planinarenje, kako bi izbjegli ozljede na šapama.
Dehidracija može lako nastupiti u toplijim mjesecima, kao i toplinski udar. Ako primjetite kako je vaš pas zadihan, ako slini, posrće, ako je zbunjen ili dezorijentiran, zaustavite se odmah i uzmite predah se ok se ne oporavi. Kako bi izbjegli ove simptome, radite češće pauze, dajte psu piti za vrijeme tih pauza i usporite kada vidite da pas teže diše.