Šuga kod pasa
Sarkoptična šuga kod pasa
Sarkoptična šuga, jednostavnije nazvana šuga, vrlo je zarazna kožna bolest koja pogađa pse. Bolest je uzrokovana sitnim, mikroskopskim (oku nevidljivim) Sarcoptes scabiei grinjama, najbližim srodnicima pauka.
Životni ciklus grinja
Odrasle grinje u koži psa žive oko 3 do 4 tjedna. Nakon parenja, ženka se uvlači u kožu gdje polaže 3 do 4 jaja. Za 3-10 dana iz jaja liježu ličinke koje se kreću na površinu kože, prolazeći kroz nekoliko faza kako bi na kraju postale odrasle grinje. Zatim se odrasle grinje pare i ciklus počinje ponovo. Sarkoptična šuga može zaraziti pse bilo koje dobi. Psi se mogu zaraziti grinjom zvanom Demodex (uzrokuju demodikozu šugu) koja također živi u koži, međutim, iako uzrokuje slične probleme s kožom nije zarazna. Sarkoptične grinje mogu zaraziti ljude i mačke, ali se ne mogu razmnožavati kao kod pasa. Kod ljudi grinje ne mogu dovršiti svoj životni ciklus i umiru nakon nekoliko dana, ali često uzrokuju intenzivan svrbež koji može zahtijevati liječenje.
Napomena: Šuga je zoonoza, što znači da se može prenijeti sa zaraženih kućnih ljubimaca na ljude. Važno je prakticirati dobru higijenu kao što je pranje ruku i ležaja vašeg psa u razrijeđenom izbjeljivaču ukoliko sumnjate ili je vašem ljubimcu dijagnosticirana šuga. Mačke se mogu zaraziti grinjom blisko povezanom sa Sarcoptes scabiei zvanom Notoedres cati, što uzrokuje stanje poznato kao notoedrična šuga odnosno mačja šuga.
Simptomi šuge kod pasa
Šuga kod pasa izaziva intenzivan svrbež, a vlasnici često primjećuju i učestalo češanje i griženje kože. Svrbež je posljedica grinja na i u koži te njihovih jajašaca koji uzrokuju alergijske reakcije na koži.
Grinje se najčešće uvlače u područja kože s manje dlaka kao što su ušne školjke, laktovi i područje trbuha uzrokujući crvenu, ljuskavu kožu koja svrbi. Gubitak dlake se često može vidjeti na nogama i trbuhu. Ukoliko se ne liječi, koža će postati zadebljana i tamnije boje.
Simptomi te zahvaćena područja su slični alergijama na okoliš i hranu. Veterinari često liječe sarkoptičnu šugu kao mjeru opreza prije nego razmotre dijagnostiku i liječenje atopijskog dermatitisa ili alergije.
Psi zaraženi šugom često imaju sekundarne bakterijske infekcije kože koje također zahtijevaju veterinarsku skrb i liječenje antibioticima.
Kako se širi sarkoptična šuga?
Grinje mogu živjeti od svojih primarnih domaćina i biti infektivne u okolini do oko 36 sati. Psima kod kojih je dijagnosticirana ili se sumnja na šugu potrebno je oprati ležaj, ogrlicu i povodac u razrijeđenom izbjeljivaču ili ih promijeniti.Psi koji su bili u bliskom kontaktu sa zaraženim psima u parkovima za pse, posjetu prijateljima i susjedima ili kontaktu sa psima lutalicama ili divljim lisicama, mogu se lako zaraziti grinjama sarkoptične šuge.
Dijagnosticiranje šuge u pasa
Veterinari će najčešće dijagnosticirati šugu kod pasa za koje se sumnja da ju imaju na temelju njihove povijesti mogućeg izlaganja, simptoma i reakcije na liječenje. Mnogi će veterinari uzeti uzorak kože i tražiti grinje pod mikroskopom. Ukoliko je rezultat pozitivan, to potvrđuje sarkoptičnu šugu i veterinar će propisati odgovarajuće liječenje. Negativan rezultat ne isključuje šugu kod psa već se stanje prati i liječi do poboljšanja tijekom 2 do 4 tjedna. Psi sa šugom često budu negativni u oko 50% slučajeva, što ovaj test čini manje preciznim i točnim.
Liječenje šuge kod pasa
Iako ju je teško dijagnosticirati, nekoliko opcija liječenja dobro funkcionira za šugu kod pasa. Liječenje uključuje lokalna sredstva, ljekovite kupke, injekcije, tablete, oralne tekućine. Ovisno o tome koliko su simptomi ozbiljni, neki će psi trebati kombinaciju navedenih načina liječenja za učinkovito uklanjanje šuge.
Konzultirajte se sa svojim veterinarom o tome koja terapija najbolje odgovara vašem psu i vašem načinu života. Postoje mnogi učinkoviti proizvodi koji mogu izliječiti šugu i spriječiti buduće infekcije. Imajte na umu da će psima sa šugom često trebati više od 1 ili 2 tretmana kako bi uklonili infekciju. Prije primjene bilo kakvog lijeka, prethodno uvijek razgovarajte sa svojim veterinarom.
Primjeri proizvoda koji se koriste za liječenje šuge kod pasa uključuju Interceptor, Santinel, NexGard, Bravecto, Simparica, Seresto, Advantage i Advantage Multi, ProHeart i Frontline. Ovi su proizvodi označeni za prevenciju, kontrolu i liječenje buha, a također pomažu u spriječavanju šuge kod pasa. Slijedite sve daljnje upute o liječenju od svog veterinara i budite sigurni da je proizvod označen za pse i da prilagodite odgovarajuću dozu za dob i težinu svog psa.
Pomno pratite svog psa kako biste mogli primjetiti poboljšanje poput smanjenog svrbeža i crvenila kože. Psi često imaju i sekundarne infekcije kože te trebaju antibiotike i medicinske šampone.Vaš će veterinar odrediti koje lijekove vaš pas treba za uklanjanje svrbeža i infekcija.
Ako se vaš pas svrbi i češe 4-5 dana nakon početka liječenja šuge obratite se svom veterinaru. Nužno je liječiti sve pse u domu ako se sumnja ili dijagnosticira šuga i kod samo jednog psa.
Može li se šuga spriječiti?
Držite psa podalje od područja gdje bi mogao doći u kontakt s potencijalno zaraženim psom, psima lutalicama ili divljim lisicama.
Mogu li dobiti šugu od svog psa?
Možete. Ako je vašem psu dijagnosticirana ili sumnjate da ima sarkoptičnu šugu i bilo tko u vašoj obitelji dobije svrbež kože ili kožni osip obratite se svom obiteljskom liječniku i obavijestite ga o mogućoj izloženosti sarkoptičnoj šugi. Vaš će vas liječnik savjetovati o koracima koje treba poduzeti.