Mnogi vlasnici pasa naučili su prepoznati znakove infekcije uha: cviljenje, grebanje i trešnja glavom često su prvi simptomi problema.
Upale uha su uobičajena stanja kod pasa, posebno onih s visećim ušima kao što su baset i koker španijel. Procjenjuje se da 20 posto pasa ima neki oblik bolesti uha, koji može zahvatiti jedno ili oba uha. Srećom, postoje koraci koje možete poduzeti kako biste smanjili trajanje i ozbiljnost ovih problema za vašeg psa.
Postoje tri vrste upale uha, formalno poznate kao upala vanjskog uha, upala srednjeg uha i upala unutarnjeg uha. Najčešća je upala vanjskog uha, u kojem upala utječe na sloj stanica koji oblažu vanjski dio ušnog kanala. Upala srednjeg i upala unutarnjeg uha odnose se na infekcije srednjeg i unutarnjeg ušnog kanala. Te infekcije često su posljedica širenja infekcije iz vanjskog uha. Upale srednjeg i unutarnjeg uha mogu biti vrlo ozbiljne i mogu rezultirati gluhoćom, paralizom lica i vestibularnim neuronitisom. Zbog toga je važno spriječiti infekcije i potražiti rano liječenje čim nastanu problemi.
Neki psi ne pokazuju nikakve simptome infekcije uha osim nakupine voska i pražnjenja u ušnom kanalu. No, upale uha često uzrokuju značajne nelagode, a kod pogođenih pasa mogu se pojaviti znakovi poput:
Pseći ušni kanal vertikalniji je od ljudskog, tvoreći oblik slova L koji ima tendenciju zadržavanja tekućine. To čini pse sklonijima upali uha. Upale uha obično uzrokuju bakterije, gljivice ili kombinacija obe. U štenaca i grinje u ušima mogu biti izvor infekcije.
Čimbenici koji mogu predisponirati vašeg psa za infekcije uha uključuju:
Ako vaš pas pokazuje bilo koji od uobičajenih znakova upale uha, važno je što prije posjetiti svog veterinara. Brzo liječenje potrebno je ne samo kako bi se vaš pas osjećao bolje (ovi problemi mogu biti izrazito bolni!), već i za sprječavanje širenja infekcije na srednje i unutarnje uho. Ne pokušavajte liječiti infekcije uha kod kuće.
Budite spremni pružiti svom veterinaru iscrpnu povijest problema. To je posebno važno kod infekcija kod prvog liječenja ili ako posjećujete novog veterinara. Vaš će veterinar željeti znati sljedeće:
Nakon otkrivanja anamneze vašeg psa, vaš veterinar će obaviti fizički pregled. U težim slučajevima, vaš veterinar može preporučiti i sediranje vašeg psa kako bi se olakšao pregled duboko u ušnom kanalu. Vaš će veterinar procijeniti oba uha, a pregled može uključivati:
Vaš veterinar će temeljito očistiti uši vašeg psa pomoću medicinskog sredstva za čišćenje uha. On vam može također propisati sredstvo za čišćenje uha i lijekove za lokalnu upotrebu koje ćete koristiti kod kuće. U teškim slučajevima, veterinar vam može propisati oralne antibiotike i protuupalne lijekove.
Većina jednostavnih infekcija uha riješi se u roku od 1-2 tjedna, nakon što započne odgovarajuće liječenje. No teške infekcije mogu potrajati mjesecima ili mogu postati kronični problemi. U slučajevima teške kronične bolesti gdje drugi tretmani nisu uspjeli, veterinar može preporučiti operaciju poput totalne ablacije slušnog kanala (TECA). TECA operacijskim zahvatom uklanja ušni kanal, uklanjajući bolesno tkivo i sprječava ponovni nastanak infekcije.
Važno je pažljivo slijediti upute vašeg veterinara i vratiti se na sve preporučene preglede. Greške u liječenju vašeg psa mogu dovesti do ponovne pojave infekcije. Naročito je važno da do kraja iskoristite lijekove, čak i ako vam se čini da je pas bolje. Nepotpuno liječenje može dovesti do dodatnih problema poput rezistentnih infekcija.
Također, uslijed bilo kakvog upalnog procesa, organizam je puno ranjiviji, stoga je potrebno pripaziti da imunitet ljubimca bude na razini. Najbolje je ako koristite preparate koji su 100% prirodni i mogu se kombinirati s terapijom ukoliko je ljubimac uzima, kao što je APIPET IMMUNO
Kao i kod većine bolesti, prevencija je uvijek najbolja. Prekomjerna vlaga čest je uzrok upale uha, pa stoga obavezno temeljito osušite uši vašeg psa nakon kupanja i plivanja. Ako je vaš pas sklon kroničnim ili ponavljajućim infekcijama uha, identificiranje i upravljanje bilo kojim mogućim uzrocima poput alergija može vam pomoći u sprječavanju pojave novih infekcija.
Čišćenje ušiju psa kod kuće također može pomoći u sprečavanju infekcija uha.
Kako očistiti uho? Prvo, napunite kanal sredstvom za čišćenje i izvana masirajte okomiti ušni kanal. Obrišite kanal pomoću upijajuće gaze. Nemojte koristiti papirnate ručnike ili vatu jer mogu ostaviti vlakna iza sebe i to također može izazvati iritaciju. Štapići za uho mogu biti korisni i za čišćenje vanjskih dijelova uški, no izbjegavajte ih koristiti u ušnom kanalu, koji mogu nehotice gurnuti ostatke dublje u kanal.
Infekcije uha su čest i ponavljajući problem kod mnogih pasa, ali uz pomoć veterinara možete održati čiste i zdrave uši vašem psu. Ako vaš pas pokazuje znakove infekcije uha, odmah posjetite veterinara kako problem ne bi postao ozbiljan