Zašto psi ne smiju jesti čokoladu?
Što čini čokoladu toksičnom za pse?
Čokolada sadrži supstance poznate kaometilksantini (posebice kofein i teobromin) na koje su psi puno osjetljiviji nego ljudi. Različite vrste čokolade sadrže različite doze metilksantina. U pravilu, što je čokolada tamnija ili gorča, to je ona opasnija za psa.
Na primjer, 0.2 litre čokoladnog mlijeka može razboliti psa teškog 22 kg, a psa iste težine može otrovati 0.02 kg Milka`s čokolade.
Kada pojedu čokoladu, kod pasa dolazi do burnih reakcija zbog toksičnih učinaka teobromina.
Toksičnost se razlikuje ovisno o vrsti čokolade (mliječna čokolada ima nižu dozu teobromina od tamne čokolade, a čokolada za kuhanje ima posebno koncentriranu dozu), veličini vašeg psa te je li pas imao već postojeće zdravstvene probleme (poput problema s bubrezima ili srcem).
Reakcije se mogu kretati od blagih želučanih problema, sve do zatajenja srca, pa čak i smrti. Ako vaš pas pojede čokoladu, može postati iznimno žedan, dobiti proljev i postati hiperaktivni. Ako stvari postanu jako loše, ta se hiperaktivnost može pretvoriti u napadaje koji prelaze aritmiju i srčani udar.
Zašto čokolada nije otrovna za ljude
Ljudi mogu probaviti metilksantine poput teobronima puno efikasnije nego psi.
Što učiniti ako moj pas pojede čokoladu
Ukoliko je vaš pas progutao čokoladu, kontaktirajte u najkraćem roku svog veterinara. Zapamtite, kod svakog trovanja puno je jeftinije, manje su posljedice i bolje su prognoze ako djelujete što prije.
Savjetujemo da ga odvedete kod veterinara u roku od maksimalno dva sata. Teobromin se jako sporo razgrađuje, stoga veterinar može brže reagirati i ispumpati želudac ako reagirate što brže. Poremećaji se pojavljuju 4-5 sati nakon unošenja u organizam. Upravo je ispumpavanje želuca prva stvar koja se čini, a daljnja terapija je davanje aktivnog ugljena koji će zaustaviti daljnju apsorpciju teobromina.
Dakle, ako je vaš pas pojeo čokoladu, nikako nemojte to uzeti kao bezazlenu stvar već hitno posjetite veterinara. Također, ukoliko do trovanja dođe, možete koristiti dodatke prehrani za regulaciju probave i jačanje imuniteta da bi se ljubimac brže i lakše oporavio.
Zabrinjavajući simptomi trovanja
- Povraćanje
- Proljev
- Povišena tjelesna temperatura
- Drhtanje cijelog tijela
- Hiperaktivnost uz često mokrenje
- Zgrčenost mišića
- Ubrzano disanje
- Ubrzani otkucaji srca
- Nizak tlak
- Napadaji
- Dodatni simptomi: zatajenje srca, slabost, koma
Dok će se svaki pas razboljeti, maleni, stariji ili nezdraviji pas neće moći nositi s toksičnim učincima, kao što bi bio slučaj s mladim i potpuno zdravim psom.
Hrana sa najviše teobromina
- Kakao u prahu, bez šećera, obrađen sa lužinama
- Čokolada za kuhanje, bez šećera, u kocki, tekuća
- Čokoladni puding
- Čokoladni desert
- Čokoladni sirup
- Čokoladni slatkiši